Nasza Wiara - Forum dla ludzi wierzących, kochających i pozytywnie myślących
Kwiecień 27, 2024, 20:50:12 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
   Strona główna   Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Uroczystości pogrzebowe Inki i Zagończyka  (Przeczytany 2411 razy)
ascetyk
Administrator
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 147


« : Sierpień 29, 2016, 14:13:22 »




Pogrzeb Inki i Zagończyka na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku ©Przemek Świderski



Na godny pochówek Danuta Siedzikówna „Inka” i Feliks Selmanowicz „Zagończyk” czekali 70 lat. W niedzielę na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odprowadziły ich tysiące ludzi. Trumny złożono niemal dokładnie w tym samym miejscu, gdzie po egzekucji z 28 sierpnia 1946 r. oboje zostali skrycie pochowani. Hołd bohaterom II wojny światowej i tzw. II konspiracji oddało państwo polskie z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w sobotę od wystawienia trumien ze szczątkami Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku. W niedzielę o godz. 13 rozpoczęła się w Bazylice Mariackiej msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia z udziałem najwyższych władz. Na uroczystościach pogrzebowych w Gdańsku zjawili się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, Antoni Macierewicz oraz ojciec Tadeusz Rydzyk.






- To nie tylko pogrzeb, ale także polityczna manifestacja zadośćuczynienia państwa wobec bohaterów. Państwo polskie po 27 latach odzyskuje godność - mówi prezydent, nawiązując do problemów III RP, która w pierwszych latach istnienia nie potrafiła zająć się w należyty sposób z bagażem powojennej historii. Przykładem są poszukiwania ofiar reżimu komunistycznego. Rozpoczęły się one dopiero na początku minionej dekady i doprowadziły do dat spektakularnych odkryć, jak odnalezienie mogił mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” czy też Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. W swoim wystąpieniu podczas mszy św. żałobnej prezydent zwrócił uwagę na zachowanie sprawców zbrodni. - To niezwykle okrutne tak się obejść. Ale oni to umieli. Dzisiaj za wszelką cenę walczą, żeby nie były wymieniane nazwiska tych, którzy zamordowali żołnierzy niezłomnych. Chluba bohaterów spływa na kolejne pokolenia, ale piętno zdrady też jest bardzo trwałe. (TVN24/x-news)) Słowa Andrzeja Dudy były przerywane burzą oklasków, podobnie jak wcześniejsza homilia abp. Sławoja Leszka Głódzia. Metropolita gdański oprócz przypomnienia walorów osobistych i bohaterskiej postawy „Inki” i „Zagończyka” w obliczu śmierci zwrócił też uwagę na znaczenie patriotyzmu. - Patriotyzm nie jest monetą przetargową. Patriotyzm nosi się w sercu. I patriotyzm niejedno ma imię. Inaczej brzmi w ustach polityka, dyplomaty, biznesmena, robotnika, hutnika, stoczniowca, oficera, żołnierza, szarego obywatela. Ale treść jest zawsze ta sama - mówił arcybiskup. Przy okazji podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odnalezienia Danuty Siedzik i Feliksa Selmanowicza, zwłaszcza ekipie IPN z profesorem Krzysztofem Szwagrzykiem, wolontariuszom oraz genetyków. Dzięki nim odnalezione w 2014 roku na Cmentarzu Garnizonowym szczątki udało się zidentyfikować i przekazać rodzinie oraz ojczyźnie, aby mogła ona złożyć „pożegnalny pocałunek” i godnie je pochować.








Czytaj więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/gdansk/a/uroczystosci-pogrzebowe-inki-i-zagonczyka-andrzej-duda-polska-o-was-nie-zapomni-relacja,10561312/
.

Zapisane
ascetyk
Administrator
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 147


« Odpowiedz #1 : Sierpień 29, 2016, 14:14:06 »

Nietypowy strój Lecha Wałęsy na pogrzebie Inki zadziwił internautów


Autor: Wiadomości Pikio -
Sie 28, 2016







Na uroczystościach związanych z pochówkiem Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Feliksa Selmanowicza „Zagończyk” były obecne najwyższe władze państwowe. W wydarzeniu uczestniczył także Lech Wałęsa, internauci od razu wytknęli byłemu prezydentowi nieodpowiedni strój.

Dzisiejszy pogrzeb miał charakter pogrzebu państwowego. Ceremonia rozpoczęła się w Bazylice Mariackiej, a nabożeństwo odprawiał metropolita gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Na uroczystości byli obecni między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Obecny był też Lech Wałęsa, który swoją beżową koszulą wywołał zdziwienie wśród obserwatorów. Internauci zarzucali mu brak ogłady. Ich zdaniem ubranie nadawało się bardziej na plażę niż do kościoła.

Z kolei inni przekonują, że z racji swoich zasług i wieku Lech Wałęsa może przychodzić na uroczystości w wygodnym outficie.


.

Zapisane
ascetyk
Administrator
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 147


« Odpowiedz #2 : Sierpień 29, 2016, 14:15:50 »



Wczoraj pożegnaliśmy zamordowanych przez komunistów Bohaterów - Danutę Siedzikównę ps. „Inka” i śp. Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”. Podczas Mszy św. w Bazylice niespodziewanie pojawił się Lech Wałęsa. Wywołał oburzenie nie tylko strojem - "jak na plażę" ocenili internauci. Poza tym przypomniano jego zdjęcia z Wojciechem Jaruzelskim.

W Gdańsku trwają uroczystości pogrzebowe "Inki" i "Zagończyka" - dwójki Żołnierzy Niezłomnych. Msza święta odprawiona została w Bazylice Mariackiej. Padło wiele wzruszających słów.



Dla wielu ogromnym zaskoczeniem była pojawienie się podczas nabożeństwa Lecha Wałęsy, który zachował się w skandaliczny sposób. Lech Wałęsa był w kościele prawie do samego końca nabożeństwa. W kościele ludzie zachowali powagę i nie zwracali uwagi na byłego prezydenta IIIRP. Kiedy jednak zdecydował się opuścić kościół, ludzie czekający na zewnątrz nie kryli oburzenia. Pojawiły się okrzyki "hańba" i "zdrajca". Lech Wałęsa zmuszony być szybko opuścić teren Bazyliki.

Jako pierwsza o tym fakcie poinformowała "Gazeta Polska Codziennie":
 






 







http://niezalezna.pl/85273-walesa-ma-tupet-przyszedl-na-pogrzeb-inki-i-zagonczyka-doczekal-sie-reakcji


Zapisane
ascetyk
Administrator
Aktywny użytkownik
*****
Wiadomości: 147


« Odpowiedz #3 : Sierpień 29, 2016, 14:17:48 »

W Koszalinie zmarł prokurator Wacław Krzyżanowski – morderca sądowy Danuty Siedzikówny „Inki”. Dziś ma się odbyć jego pogrzeb z honorami wojskowymi, kompanią WP i orderami na poduszkach - ujawnił dziś Tadeusz Płużański na portalu wpolityce.pl.


To właśnie Krzyżanowski żądał tuż po II wojnie światowej kary śmierci dla 17-letniej Danuty Siedzikówny „Inki”. Bohaterska sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 r. Według relacji przymusowego świadka egzekucji, ks. Mariana Prusaka, ostatnimi słowami „Inki” było: Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”!


Stalinowski prokurator, który oskarżał "Inkę", zmarł kilka dni temu. Niestety jego pogrzeb odbył się dziś - jak ujawnił Tadeusz Płużański - "z honorami wojskowymi, kompanią WP i orderami na poduszkach".


Minister obrony Tomasz Siemioniak, zapytany przez internautów o ten skandal, napisał: "Wstyd. Zażądałem wyjaśnień od dowódcy garnizonu Koszalin, który podjął taką decyzję".

 



Nie da się jednak ukryć, że państwo znów zawiodło, a ewentualne wyjaśnienia dowódcy garnizonu nic nie zmienią. Od wielu lat w tzw. wolnej Polsce byli funkcjonariusze komunistycznego aparatu przemocy, oficerowie milicji, esbecy bądź powiązani z komunistami wojskowi chowani są z honorami. Mowa tu choćby o Wojciechu Jaruzelskim czy Florianie Siwickim. Miesiąc temu informowaliśmy o pogrzebie gen. Bronisława Moczkowskiego - wieloletniego komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Olsztynie, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim oraz szefa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Łodzi. Po jego śmierci hołd oddał mu... obecny Komendant Wojewódzki Policji z Łodzi insp. Dariusz Banachowicz.


Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

interceptor slubne13 ganggob szkolamagii jzw